História

Korene súboru siahajú do polovice 60-tych rokov do Veľkej Lehôtky, kde skupina mladých nadšencov nielen z Prievidze ale aj z okolitých dedín spoločne s cimbalovou muzikou Zábojnikovcov dali základ pre vznik folklórneho súboru, ktorý neskôr dostal názov Vtáčnik.

2020 - súčasnosť

V súčasnosti je vedúcim súboru Ján Antol, ktorý po dlhoročnom pôsobení v súbore naviazal na tradíciu predchádzajúcich vedúcich v snahe nielen udržať povedomie o súbore, ale najmä súbor samotný a priateľské putá, ktoré vďaka nemu vznikajú už niekoľko generácií.

2017 - 2020

V roku 2017 si košeľu umeleckého vedúceho folklórneho súboru Vtáčnik obliekol tanečník a pedagóg Tomáš Bakyta. Zanietený tanečník a srdcom Vtáčničiar prevzal súbor s veľkou zodpovednosťou. Za krátku dobu pribudli nové tance nielen z regiónu, ale aj iných oblastí Slovenska. Pod jeho vedením súbor oslávil svoju polstoročnicu pôsobenia výročným programom “Košeľa, košeľa”.

1997 - 2017

Vo februári 1997 do života súboru vstúpil nový umelecký vedúci, Ľubomír Macek. S jeho príchodom sa uskutočnili viaceré zmeny, nielen v organizácii, ale i v hudobnej zložke a to i vďaka mladému muzikantovi, huslistovi, Jankovi Strmenskému. Počas nasledujúcich 20-tich rokov pod vedením Ľubomíra Maceka súbor uskutočnil nespočetné množstvo vystúpení, nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Európu precestoval zo severu na juh, z východu na západ a to doslovne.

1987 - 1997

V roku 1987 prevzala umelecké vedenie súboru Alena Meszárošová, bývalá tanečnica folklórneho súboru Trenčan z Trenčína a súboru Technik z Bratislavy, ktorej s choreografiami pomáhala vedúca detského súboru Eliška Hrbíková. O hlasovú prípravu v tomto období sa starala Iveta Pršová, bývalá speváčka súboru. Na začiatku tejto etapy sprvoti viedol ľudovú hudbu Anton Pršo a následne ho vystriedali ďalšie zvučné mená, ako Luboš Hrdý a Daniel Kubizna. Toto živné a kreatívne obdobie prinieslo do súboru množstvo dôležitej spolupráce, čoho výsledkom boli nové inšpirácie, celovečerné programy a choreografie ako napríklad “V Poluvsí na zábave”.

1983 - 1987

Nasledujúce obdobie sa nieslo v znamení výmeny niekoľkých vedúcich súboru. V tejto krátkej ale intenzívnej etape viedli Vtáčnik umelci ako Jozef Kováč, pán Gajdoš, Otto Melo, Eva Petríková-Matiašková, ktorá je dodnes tanečnou pedagogičkou tohto súboru. Od roku 1984 začal so súborom spolupracovať vedúci folklórnej skupiny Lubená, významná osobnosť folklóru hornej Nitry Jozef Strečanský, ktorý sa podieľal na tvorbe nových tancov z regiónu.

1982 - 1983

V roku 1981 sa novým zriaďovateľom folklórneho súboru Vtáčnik stalo Mestské kultúrne stredisko Gustáva Švéniho v Prievidzi. O rok na to prevzal vedenie súboru Štefan Sekula. Rozšíril repertoár súboru o región Horehronia a predovšetkým o tance domáceho prostredia súboru a regiónu hornej Nitry. Jeho prácu pozitívne ovplyvnila spolupráca s pani doktorkou Vlastou Tóthovou z Hornonitrianskeho múzea. Prvé vystúpenie pod taktovkou nového vedúceho bolo 1.mája 1982 na námestí v Prievidzi. Súbor sa predstavil divákom s novou choreografiou, z horehronskej tanečnej oblasti, a jeho názov bol jednoduchý a typický pre jeho samotný charakter. “Šorový”.

1969 - 1981

Príchod Milana Chvasteka, skúseného pracovníka kultúry, zanieteného speváka, hudobníka a tanečníka, znamenal náhradu živelnosti za systematickú prácu. 13 rokov vedenia súboru, to sú stovky vystúpení, 18 tancov, vyše 160 mladých ľudí, ktorí v súbore účinkovali. Na jeho podnet vzniká v roku 1974 aj detský folklórny súbor Malý Vtáčnik, ktorý viedli pani Cecília Habšudová a Barbara Valentová.